Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ελληνικό

Την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024 στα πλαίσια του προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Η φύση είναι το σπίτι μας», που υλοποιείται στο σχολείο μας, όλοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί επισκεφθήκαμε το Ελληνικό. Οι υπεύθυνες του ΚΕΠΕΑ Πραμάντων με πολύ κέφι και προθυμία οργάνωσαν τη συμμετοχή μας στο πρόγραμμα «ΧΥΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ: ΤΟ ΧΟΡΟΣΤΑΣΙ ΤΩΝ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ».

Αρχικά επισκεφθήκαμε τον ΧΥΤΑ Ελληνικού, όπου ενημερωθήκαμε για τον τρόπο λειτουργίας του και ξεναγηθήκαμε στις εγκαταστάσεις του. Στο δρόμο προς το Ελληνικό μελετήσαμε από κοντά και προβληματιστήκαμε γύρω από τα γλυπτά του Θεόδωρου Παπαγιάννη, που κοσμούν όλη τη διαδρομή. Φτάνοντας στο Ελληνικό επισκεφθήκαμε το Μουσείο Παπαγιάννη και  με την ενεργό συμμετοχή των μαθητών μπήκαμε στον ιδιαίτερο κόσμο του καλλιτέχνη γλύπτη.

Θερμές ευχαριστίες στα μέλη της Ομάδας του ΚΕΠΕΑ Πραμάτων Αικατερίνα Κατέρη, Ευαγγελία Λενούδια και Χριστίνα Βάσση.